Aktualności

Dobry zawód otwiera drzwi do Europy – podsumowanie projektu Erasmus + w ZSP nr 3

EU flag-Erasmus+_vect_POSZespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku Podsumowanie projektu Erasmus + w ZSP nr 3

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku w dniu 10 grudnia 2015 podsumował kolejny projekt w ramach programu Erasmus+ w obszarze kształcenia zawodowego – „Dobry zawód otwiera drzwi do Europy” finansowany w całości ze środków Unii Europejskiej. Wartość projektu 90 tys. euro.

Projekt przewidywał organizację czterotygodniowych staży dla 30 uczniów szkoły kształcących się w zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik logistyk i technik informatyk. Tak jak poprzednie projekty podejmowane przez szkołę udział w projekcie był dla uczniów całkowicie bezpłatny.

Uczniowie mieli okazję na doskonalenie swoich umiejętności zawodowych w przedsiębiorstwach Londynu.

Jesteśmy przekonani, że praktyki w firmach brytyjskich zapewniły naszym uczniom rozwój kompetencji zawodowych, osobistych i językowych, tak ważnych na współczesnym rynku pracy.

Troszcząc się o przyszłość naszych uczniów, chcieliśmy zapewnić im możliwość odbywania praktyk w nowoczesnych firmach, stosujących technologie i rozwiązania gwarantujące prawdziwie europejski poziom produktom i usługom. Hotelarstwo, turystyka, logistyka i informatyka to sektory usług, na które w naszym regionie stale rośnie zapotrzebowanie, ale postęp wymusza również modernizację i zmiany, dlatego chcieliśmy, aby młodzież kształcąca się w tak kluczowych zawodach, miała okazję nabycia umiejętności zawodowych podczas staży realizowanych w ramach programu Erasmus+ w Wielkiej Brytanii.

Wysoką jakość staży zapewniła aktywna współpraca z naszym partnerem ADC College z Londynu. Przygotowując się do odbycia stażu, uczniowie zrealizowali program przygotowania kulturowo – językowo – pedagogicznego opracowany przez nauczycieli naszej szkoły pracujących przy projektach.

Działania te ułatwiły uczestnikom realizację celów zawodowych i przygotowały ich emocjonalnie w kontakcie z kosmopolitycznym środowiskiem Londynu, jakiego wcześniej nie mieli okazji poznać. Dla większości uczniów była to pierwsza lekcja samodzielnego życia z dala od rodziny, dlatego chcieliśmy ich kompleksowo przygotować, aby potrafili ten czas, pod każdym względem, dobrze wykorzystać.

Uczestnicząc w projekcie uczniowie uzyskali kompetencje zawodowe w zakresie wykonywania przyszłych zadań zawodowych i pokonali bariery komunikacyjne dzięki nabytym kompetencjom z zakresu języka angielskiego zawodowego.

Realizacja projektu wpłynie także na wzrost jakości kształcenia zawodowego realizowanego przez ZSP Nr 3 w Malborku i zwiększy atrakcyjność jej oferty edukacyjnej. Pozwoli również na transfer osiągnięć ucznia, bowiem ocena wystawiona za odbytą praktykę znajdzie się na jego świadectwie szkolnym.Każdy uczestnik otrzyma także certyfikat Europass Mobilność – pierwszy dokument potwierdzający jego kompetencje zawodowe na europejskim poziomie. Koordynatorami projektu były Panie Joanna Szymańska-Cybulska nauczycielka przedmiotów zawodowych i Anna Znaniecka nauczyciel języka angielskiego.

W podsumowaniu projektu wzięli udział zaproszeni goście przedstawiciele Starostwa Powiatowego ,Urzędu Pracy oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania

Zobacz podsumowanie projektu unijnego – prezentacja (pdf)

 Skip to content Przewiń do góry strony